Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

 Dzień Munduru 2012 - piknik rekonstrukcyjny w Białymstoku 

W niedzielę 6 maja zapraszamy do Białegostoku na trzecią edycję rodzinnego pikniku rekonstrukcyjnego „Dzień Munduru”, organizowanego przez Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie oraz Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. To z jednej strony impreza rekonstrukcyjna, łącząca epoki od wczesnego średniowiecza po współczesność, ale także prezentacja dzisiejszych służb mundurowych i realiów ich codziennej służby.

Impreza odbędzie się 6 maja 2012 r. na Rynku Kościuszki w Białymstoku w godzinach od 10:00 do 16:00. Przez cały czas trwania pikniku rozstawione będą obozowiska, namioty i stoiska ekspozycyjne, a także jeden po drugim będą się odbywały dynamiczne pokazy grup i organizacji (pełną listę uczestników znajdziesz, drogi Czytelniku, u dołu tej notatki). Pokaz multimedialny materiałów Instytutu Pamięci Narodowej jest przewidziany na godzinę 15:00 w Ratuszu.

Piknik „Dzień Munduru” to rekreacja, ale przede wszystkim edukacja. Poprzez pokazy sprzętu i umiejętności formacji współczesnych oraz historycznych organizatorzy chcą popularyzować różne aspekty obronności naszego kraju i Podlasia. W widowiskowych prezentacjach weźmie udział ponad stu rekonstruktorów, m.in. wikingów, templariuszy i rycerzy średniowiecznych, łuczników tatarskich, żołnierzy siedemnastowiecznej piechoty, międzywojennych ułanów i rekonstruktorów współczesnych formacji. Będzie ich można podziwiać w dynamicznych pokazach oraz w obozach rozstawionych na Rynku Kościuszki w sercu Białegostoku.

Wszyscy, którzy przyjdą na piknik będą też mogli zobaczyć sprzęt i umundurowanie wykorzystywane w codziennej pracy podlaskich oddziałów Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, Izby Celnej czy białostockiej Straży Miejskiej. Nie zabraknie również opancerzonych wozów bojowych i zabytkowych pojazdów militarnych, którymi będzie można się przejechać po Rynku Kościuszki. Wśród dodatkowych atrakcji: degustacja kuchni polowej, strzelnice (łucznicza i ASG), animacje zabaw dla dzieci, wystawy tematyczne, konkursy oraz prezentacje filmów i prelekcje.

Po raz pierwszy w Białymstoku część swojej ekspozycji zamierza zaprezentować Park Historyczny „Trylogia” z Mielnika. Będzie można zobaczyć m.in. rekwizyty z filmowej adaptacji dzieł Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana, ale także z filmu „1920. Bitwa Warszawska”. Namiot z rekwizytami będzie rozstawiony w sąsiedztwie stoisk współczesnych formacji mundurowych. Z kolei oferta dotycząca pojazdów specjalnych będzie przedsmakiem przed II Podlaskim Piknikiem Militarnym „Misja Wschód”, którego organizatorzy zaprezentują kilka pojazdów promujących tę supraską imprezę w Białymstoku.

Projekt „Dzień Munduru” realizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Białystok. Wydarzenie objęli honorowym patronatem: Prezydent Miasta Białegostoku, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Wojewoda Podlaski.

Źródło informacji: http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,dzien-munduru-2012-piknik-rekonstrukcyjny-w-bialymstoku,10118

Komentarze (0)


Informacje

Data: 06-05-2012
Źródło informacji

e-kultura

ROK