logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Cerkiew św. ap. Jana Teologa. Cudowna ikona.
TERESPOL (bialski, Terespol)
Opis:Cerkiew św. ap. Jana Teologa. Cudowna ikona.Cerkiew św. ap. Jana Teologa. Cudowna ikona.
Współrzędne
resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 05-10-2010 12:07:07
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 26-09-2011 21:20:14

Cerkiew św. ap. Jana Teologa. Cudowna ikona.Cerkiew św. ap. Jana Teologa. Cudowna ikona.

 

 

 

 

Zabytkowa cerkiew prawosławna p.w. św. ap. Jana Teologa, znajduje się przy ul. Cerkiewnej 2, wniesiona w końcu XVIII w, z fundacji Antoniego Pocieja, pierwotnie jako świątynia unicka. Obecny neoklasycystyczna forma jest efektem wielu przebudów wykonywanych na przestrzeni ostatnich dwustu lat.

Obiekt wpisany do rejestru zabytków nr rej.: A/77 z 4.04.1958 i z 25.11.1966

- dzwonnica, nr rej.: j.w.

- cmentarz cerkiewny, j.w.


Cerkiew św. ap. Jana TeologaW cerkwi św.Jana Teologa znajduje się ikona Bogarodzicy Skoroposłusznicy ( Matki Bożej Szybko Spełniającej Prośby), która dzięki cudownemu zjawisku płynących z oczu oleistych łez, przyciąga liczne rzesze prawosławnych oraz katolików. Ikona jest kopią (oleodrukiem) przywiezioną z Wołynia w roku 2009 i znajdowała się do niedawna w prywatnym domu. Oryginał ikony pochodzący z X wieku jest przechowywany w Monasterze Dochiarskim na Św. Górze Atos.

Łzy pojawiły się 28 września 2010 r ,a o całym zdarzeniu zostali natychmiast powiadomieni proboszczowie wszystkich sąsiednich parafii i arcybiskup Abel. Do prywatnego domu, gdzie przechowywana była ikona zaczęli przybywać ludzie, na całodobowe modlitwy. W dniu święta parafialnego obraz został przeniesiony do cerkwi, a 10 października 2010 r odbyła się uroczysta liturgia, której przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. Wtedy również dokonano namaszczenia wiernych cudownym olejkiem.

Na pytanie o znaczenie cudu, proboszcz tutejszej parafii ksiądz Jarosław Łoś, odpowiedział iż w prawosławiu cuda nie są badane, lecz traktowane jako dar i łaska od Boga.

 Więcej informacji na stronie internetowej Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej 


   Moja pielgrzymka (osobista relacja) Maritta Kossakowska 

 

Cerkiew św. ap. Jana Teologa. Cudowna ikona.


Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu