logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Kościół p.w. MB Częstochowskiej (dawniej cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy)
Augustów (augustowski, Augustów)
Opis:Kościół p.w. MB Częstochowskiej (dawniej cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy)Kościół p.w. MB Częstochowskiej (dawniej cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy)
Współrzędne
resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 22-01-2010 14:26:15
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 06-01-2012 15:50:56

Kościół p.w. MB Częstochowskiej (dawniej cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy)W odległości dwóch wiorst od miasta znajdował się garnizon Bagrationowski Sztab, gdzie stacjonował 104. Ustiużewski Pułk Piechoty. Na początku 1910 roku na placu pomiędzy budynkami koszarowymi wybudowano typową cerkiew wojskową. Tak jak inne miała ona kształt prostokątnej bazyliki z jedną kopułą nad częścią ołtarzową i dzwonnicą nad przedsionkiem. Wewnątrz cerkwi umieszczono marmurowe tablice z spisem zwycięstw pułku. Cerkiew wyświęcono w grudniu 1912 roku. Po odzyskaniu niepodległości przekazano ją katolikom. Od 1921 r. pełniła ona funkcję kościoła garnizonu WP. W chwili obecnej świątynia jest kościołem parafii Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej. Nowi użytkownicy usunęli kopułę i dzwonnicę, a w latach osiemdziesiątych XX wieku nad wejściem zbudowano modernistyczną wieżę. W wieży kościoła mieści się Muzeum I Pułku Ułanów Krechowieckich. To ciekawe miejsce pozwala zapoznać się z historią i tradycjami legendarnego pułku, którego historia jest ściśle związana z Augustowem. Oddział ten był, obok Legionów, jedną z najsłynniejszych formacji, o długiej tradycji bojowej. Muzeum jest czynne w sezonie w każdą niedzielę, od 9.30 do 13.30.


Kościół rzym.-kat. p.w. MB Częstochowskiej, dawniej cerkiew prawosławna wzniesiono w końcu XIX wieku, a do rejestru zabytków wpisano pod nr rej.: 563 z 25.02.1987r.

 

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu