logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Zabytkowy zespół dworski
Hołny Majera (sejneński, Sejny)
Opis:Zabytkowy zespół dworskiZabytkowy zespół dworski
Współrzędne
resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 30-01-2010 22:22:51
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 01-01-2011 15:30:21

W pięknie położonej scenerii jeziora Hołny i starego parku odnajdziemy dwór, który choć jest obecnie murowaną repliką zbudowanego tu w XVIII wieku modrzewiowego obiektu, zachował swój dworski wygląd.

Historia majątku

Majątek Hołny powstał w XVI w. Wtedy to książętom słuckim nadano dawne posiadłości kniaziów Glińskich. Był to majątek Wiejsieje oraz należący do dóbr fragment Puszczy Mereckiej. W 1516 r. księżna Anastazja otrzymała te dobra w wieczyste posiadanie. Nadanie to potwierdził w latach czterdziestych XVI wieku król Zygmunt I. Pierwszy dwór powstał w miejscu dzisiejszej wsi Ogrodniki nad jeziorem Hołny. Uważa się, że był on ponoć najstarszym tego rodzaju budynkiem na Suwalszczyźnie. Nieznana jest historia dworu od końca XVI w. do wieku XVIII. Przed XVIII wiekiem Hołny zostały oddzielone od dóbr wiejsiejskich, a później zostały podzielone na dwie części: Hołny Wolmera i Hołny Mejera. Hołny Wolmera nadano jezuitom z Grodna, a Hołny Mejera - Michałowi Buchowieckiemu, pisarzowi ziemskiemu grodzieńskiemu, który prawdopodobnie wzniósł modrzewiowy dwór. Wiadomo, że później majątek zmieniał właścicieli, a przed 1784 r. został ponownie rozdrobniony.

Historia dworu Meyerów

Folwark Hołny oraz kilka wsi kupił Jan Meyer, emigrant z Inflant, starosta przeroski i wojski kowieński. Od tego czasu Hołny były nazywane Hołnami Meyera i w rękach Meyerów były do 1827 roku. Jego spadkobierca przekazał dobra dwóm siostrzenicom Eysymontównom z Krasnogrudy. Poprzez małżeństwo obu kobiet (najpierw Petroneli, a po jej śmierci - Elżbiety) z Janem Paszkiewiczem, Hołny przeszły w ręce Paszkiewiczów w których rodzinie pozostały do II wojny światowej. Wtedy majątek należał do Józefa Paskiewicza. Jan Paszkiewicz był poborcą podatkowym, a także działaczem społecznym w powiecie sejneńskim. Rodzina Paszkiewiczów angażowała się w działalność niepodległościową, natomiast była przeciwna wybuchowi Powstania Styczniowego.

Współczesne losy dworu

Modrzewiowy dwór z 1790-1805 r., który doczekał naszych czasów, w wyniku nieodpowiedniej renowacji w efekcie zawalił się. W 1965 r. część dworu rozebrano celem konserwacji i na tej czynności restauratorzy zakończyli prace. Pozostawiony w takim stanie budynek po latach był nie do uratowania. Wiadomo, że w okresie międzywojennym na jednym z okien była wycięta data 1804. Obecnie stojący, dwór murowany w latach 1977-1985 wzniesiono według planów drewnianego poprzednika.

Na początku lat 80 - tych dwór wraz z XIX w oficyną i otaczającym go parkiem krajobrazowym (rosną tu stu-dwustuletnie letnie lipy i klony i trzystuletnie dęby) stał się własnością Politechniki Białostockiej.

Dziś w mieści się tu Ośrodek Wypoczynkowy "Dwór Mejera" oferujący bogate usługi turystyczne. Więcej na stronie Ośrodka.


Hołny Majera, gmina Sejny

Zabytkowy zespół dworski, nr rej.: 46 z 25.05.1979r. W skład zespołu wchodzą:

- dwór, XVIII/XIX, 1977-85, nr rej.: 180 z 11.06.1963

- park, XIX/XX, nr rej.: 181 z 11.06.1963

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu