logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Cerkiew pw. Zaśnięcia N. M. P.
ZABŁUDÓW (białostocki, ZABŁUDÓW)
Opis:Cerkiew pw. Zaśnięcia N. M. P.Cerkiew pw. Zaśnięcia N. M. P.
Współrzędne
resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 27-02-2010 17:04:26
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 13-11-2010 16:27:39

Cerkiew pw. Zaśnięcia N. M. P.

Zabłudów - Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP

  Pierwsza wzmianka o istnieniu cerkwi w miejscowości pochodzi z 1507 roku, ale bardzo istotną data dla Zabłudowia jest również rok 1553, kiedy to Zygmunt August nadaje prawa miejskie (magdeburskie).  W roku 1567 Iwan Chodkiewicz funduje monaster Zaśnięcia Bogarodzicy oraz kościół św.św Piotra i Pawła. Monaster zabłudowski w okresie po zawarciu Unii Brzeskiej jako jeden z nielicznych pozostał nadal prawosławny, a samo miasto stało się terenem ścierania się wielu wyznań. Mieszkali tu katolicy, prawosławni, kalwini, a także bardzo liczni wyznawcy judaizmu.

Chodkiewiczowie w ramach swych licznych fundacji ( szpitale, szkoły) budują również przy monasterze drukarnię, drugą po funkcjonującej już wtedy oficynie wydawniczej w Supraślu. Mimo krótkiego okresu działania (od 1568 r do 1570 r), dorobiła się  ona kilku istotnych pozycji wydawniczych. Niestety do dzisiejszych czasów dotrwało niewiele egzemplarzy wydanych tam książek.

Zabłudowski monaster przetrwał do 1821 roku, kiedy to został poważnie zniszczony w wielkim pożarze, który wybuchł w mieście.  Trzy lata później w roku 1824 klasztor w Zabłudowie został oficjalnie zamknięty przez rosyjskie władze cerkiewne.

Obecna cerkiew parafialna w Zabłudowie powstała w latach 1847-1855 i została wzniesiona na miejscu stojącej wcześniej drewnianej prawosławnej świątyni. 


Zabytkowa cerkiew prawosławna Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, wpisana jest do rejestru zabytków, nr rej.: 593 z 9.01.1985r.

 

 

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu