logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Kościół p.w. św. Jakuba z 1783r.
Jarnice (Węgrowski, Liw)
Opis:Kościół p.w. św. Jakuba z 1783r.Kościół p.w. św. Jakuba z 1783r.
Współrzędne
resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 27-11-2009 19:07:41
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 01-02-2012 19:52:06

Pierwszą świątynię pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła.we wsi Jarnice wybudował w 1474r hrabia Andrzej Lis. W 150lr. hrabia Andrzej Jarnicki uzyskał zezwolenie u władz kościelnych na utworzenie parafii przy tutejszej świątyni oraz zmianę nazwy „kaplica" na parafialny kościół pod wezwaniem Św. Jakuba Apostola.
W 1657r. splądrowano i spalono kościół przez wojska szwedzkie, w czasie „Potopu" tj. wojny północnej w latach 1655-1660. Z palącego się kościoła uratowano ( jak podaje legenda): obraz Św. Jakuba Apostola, monstrancję i kilka metalowych krzyży. Wszystkie te przedmioty zostały przekazane do parafii w Węgrowie, które już do Jarnic nie powróciły za wyjątkiem, prawdopodobnie, obrazu św. Jakuba.
Obecny kościół stoi tu od 1821 roku choć jego data powstania sięga 1783 roku. Właśnie w 1821 roku hrabia Tadeusz Murawski, właściciel majątku ziemskiego w Janicach przywiózł ten kościół z Budziszyna.
Ciekawa jest historia tej „przeprowadzki”, którą warto tu w skrócie przedłożyć.
 Kościół w Budziszynie słynął z cudownego obrazu Najświętszej Marii Panny Budziszyńskiej. W kościele zbierało się wielu pielgrzymów na nabożeństwa z okazji świąt narodowych jak: 3-Maja, 30-Listopada, wybuch powstania kościuszkowskiego itp., gdzie śpiewano również pieśni patriotyczne. Rząd carski w obawie, czy z tych licznych rzesz pielgrzymów nie rekrutują się powstańcy, postanowił zniszczyć kościół. Gdy dowiedział się o tym proboszcz parafii w Mokobodach (prawdopodobnie od rosyjskiego oficera, który przebywając w tym kościele dostąpił cudu- odzyskał wzrok, dotychczas nie widział) postanowił przenieść kościół w inne miejsce. Potajemnie uzgodnił z hrabią Murawskim termin rozbiórki świątyni i nocami przetransportowano go transportem konnym i wodnym do Jarnic stąd wśród ludzi „utrzymuje" się legenda, że kościół przypłynął rzeką Liwiec.

W Jarnicach świątynia stanęła dokładnie w tym samym miejscu, co kościół spalony przez Szwedów. Obok kaplicy wybudowano drewnianą dzwonnicę i umieszczono w niej dzwony w 1856 roku. Od tego czasu „wzywano" wiernych na nabożeństwa dzwoniąc a nie jak dotychczas trąbiąc w bawole rogi.

Po śmierci hrabiego Tadeusza Murawskiego w 1857r. mieszkańcy Jarnic czcząc Jego pamięć, jako fundatora kaplicy, wybudowali nagrobek i otoczyli to miejsce żelaznym ogrodzeniem bezpośrednio stykającym się ze świątynią.

Informacje do tekstu zaczerpnięto ze strony Kościół w Jarnicach  


Drewniany kościół fil. p.w. św. Jakuba z 1783,wpisany jest do rejestru zabytków pod nr. A-137/621 z 4.04.1962

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu