logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Brama Księżnej Ogińskiej (pozostałości)
SIEDLCE (siedlecki, Siedlce)
Opis:Brama Księżnej Ogińskiej (pozostałości)Brama Księżnej Ogińskiej (pozostałości)
Współrzędne
resize
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 23-09-2010 13:16:55
Autor modyfikacji : Muzeum Regionalne Siedlce
Data modyfikacji informacji : 28-09-2010 09:50:47

Brama Księżnej Ogińskiej (pozostałości)Dzwonnica w formie bramy przejazdowej została wzniesiona na zlecenie Michała Fryderyka Czartoryskiego w latach 1773-1776 i przez całe dziesięciolecia była nierozerwalnie związana z krajobrazem Siedlec. Niektóre źródła historyczne podają, iż mogła być wzniesiona jako brama - łuk triumfalny z okazji przyjazdu do miasta Stanisława Augusta Poniatowskiego, tylko  że król odwiedził księżną Ogińską w  lipcu 1783 r., a brama na pewno już w tym czasie stała.
Rada Miejska w czasie I wojny światowej nadała temu obiektowi miano Bramy księżnej Ogińskiej. W dniach 10-13 maja 1941 r. została ona rozebrana przez Niemców , gdyż utrudniała przejazd pojazdów pancernych w drodze front wschodni. Obecnie pozostały jedynie skrzydła boczne tej budowli, zawierające niewielkie pomieszczenia użytkowe.


Nakładem Siedleckiego Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego BRAMA, ukazała się książka "Brama księżnej Ogińskiej". Praca niezmiernie ciekawa, ze względu na zawarte w niej materiały i dokumenty. Z jednej strony obiektu "prawie nie ma", a z drugiej zachowały się dokładne zapisy sposobu wykonywania poszczególnych prac , rachunki za zużyte materiały wraz z ich wykazem, dokładne opisy , zdjęcia....................to duże ułatwienie dla badaczy i tych, którzy mam nadzieję, że zechcą przywrócić dawny wygląd tego fragmentu miasta.

Artykuł Danuty Michalec  "Brama księżnej Ogińskiej"

Zapraszamy do uzupełnienia opisu