logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Restauracja Carska
BIAŁOWIEŻA (hajnowski, Białowieża)
Opis:Restauracja CarskaRestauracja Carska
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 01-03-2010 14:44:57
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 03-05-2010 20:17:56

Restauracja CarskaAdres: ul. Stacja Towarowa 4, Białowieża

Linia kolejowa doprowadzona została do Białowieży w 1897 roku w związku z wizytą nowo koronowanego cara Mikołaja II , który przybył tu wraz z dostojnymi gośćmi 9 września tego roku. Linia ta służyła głównie do przywiezienia gości na organizowane w Białowieży uroczyste polowania. W 1903 roku zbudowano budynek dworca kolejowego Białowieża Towarowa na potrzeby cara. Był to dworzec pomocniczy, gdzie trafiały zarówno składy towarowe jak i osobowe. Głównym dworcem carskim pozostała nadal Białowieża Pałac znajdująca się w centrum Białowieży przy nie istniejącym pałacu.

Drewniany budynek dworca Białowieża Towarowa to przykład ciekawej architektury z tamtego okresu, charakteryzującej się bogatymi zdobieniami i eleganckimi proporcjami.

Budynek ten mógłby podzielić los wielu innych drewnianych obiektów, które nie dotrwały do naszych czasów.

To że dziś możemy oglądać go w niezmienionej formie jest zasługą obecnych właścicieli, którzy podjęli się odrestaurowania go.

Zarówno zewnątrz jak i wewnątrz czuje się tutaj carski klimat w gustownie urządzonej „Restauracji carskiej”.

Restauracja CarskaNa dworcu odnowione zostały też inne obiekty: murowana wieża ciśnień, gdzie znajdują się dwupoziomowe carskie apartamenty carskie, dwa żurawie wodne oraz częściowo odrestaurowane parowozy. Kilka nowo zbudowanych drewnianych budynków nawiązujących do architektury dworca mieszczą w sobie ruską banię oraz pomocnicze obiekty.

Muszę jednak na koniec dodać trochę dziegciu do tej beczki miodu. O ile niezaprzeczalnie wyszukane potrawy i dania serwowane w restauracji z pewnością zasługują na swoje ceny, o tyle czas oczekiwania na ich skosztowanie nieco umniejsza ich wartość. Możliwe że powodem wynikłej sytuacji była zbyt duża ilość klientów (weekend majowy) z którymi gospodarz oraz obsługa nie mogła sobie poradzić. Ustawione dodatkowe stoliki na zewnątrz nie rozwiązały problemu. Godzinne oczekiwanie w niezbyt ciepły majowy dzień nie należał do najlepiej spędzonych chwil w Białowieży. Wolałbym wykorzystać go na zwiedzanie ciekawych miejsc, których w Białowieży nie brakuje. 


 Obiekt wpisany do rejestru zabytków pod nr :626 z 30.12.1986

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu