logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
wypoczynek
Czarna Wieś (grajewski, Rajgród)
Opis:wypoczynekwypoczynek
Współrzędne
resize
Autor informacji : Przemysław Borys
Data utworzenia informacji : 19-01-2010 13:23:00
Autor modyfikacji : Przemysław Borys
Data modyfikacji informacji : 12-07-2010 14:02:55

wypoczynekMiejscowość Czarna Wieś (168 mieszkańców) znajduje się w województwie podlaskim na pograniczu z warmińsko – mazurskim. Położona jest nad jeziorem Rajgrodzkim 4 km od miejscowości gminnej Rajgród.

Gmina Rajgród położona jest w północno-wschodniej Polsce, na granicy dwóch jednostek fizyczno-geograficznych: Pojezierza Ełckiego i Kotliny Biebrzańskiej.

W układzie administracyjnym kraju gmina leży w północno-zachodniej części województwa podlaskiego, we wschodniej części powiatu grajewskiego. Graniczy z gminami województwa podlaskiego: Grajewo, Goniądz, Bargłów Kościelny i województwa warmińsko-mazurskiego: Kalinowo i Prostki.

Przed zmianą podziału administracyjnego Polski w 1998 r. gmina Rajgród znajdowała się we wschodniej części województwa łomżyńskiego, na pograniczu z województwami: suwalskim i białostockim.


 

  W obrębie Czarnej Wsi znajdują się dwa ośrodki wypoczynkowe: Kormoran i Rybitwa. Chociaż w ofercie nie mają nic poza noclegiem i wyporzyczalnią sprzętu wodnego jest to idealne miejsce do spędzenia weekendu poza miastem. Sąsiadujące ośrodki położone są nad malowniczym brzegiem jeziora Rajgrodzkiego wsród lasu sosnowego. Specyficzny klimat towarzyszący tym lasom oraz fakt, że jest to jedno z najczystrzych jezior w Polsce sprzyja wypoczynkowi oraz regenacji. Pozatym jest to idealne miejsce dla ludzi chcących wypoczywać aktywnie. Obszar nadjeziorny ma bogato rozwiniętą sieć ścieżek pieszo rowerowych łączących sie z sąsiednimi ośrodkami takimi jak Knieja czy Łoś posiadającymi bogatszą ofertę rekreacyjną. Na terenie wsi w sezonie letnim funkcjonują dwa sklepy spożywczo chemiczne z podstawowymi artykułami oraz bar i restauracja. Do najbliższej miejscowości (Rajgród) jest 5km, całą drogę pokonujemy ścieżką rowerową. W Rajgrodzie znajduje się również punkt obsługi banku PKO BP. 


 

FotoRównież miło wspominam pobyt w okolicach Czarnej Wsi. Tereny z dala od większych agomeracji zapewniają spokojny wypoczynek w sąsiedztwie nieskażonej jeszcze przyrody. Szczególnie niezapomniane są wycieczki po jeziorze, gdzie płynąc spokojnie łódką można obserwować ptactwo wodne i roślinność przybrzeżną. Nie zauważyłem na jeziorze motorówek przez co można w spokoju delektować się otaczającą przyrodą.

 


Jezioro jest podzielone administacyjnie między województwo Podlaskie a Warmińsko Mazurskie. Na części podlaskiej na której leży między innymi Czarna Wieś jest zakaz używania silników spalinowych -jest to tak zwane "ciche jezioro". Natomiast w drugiej części nad jeziorem Stackim, które wchodzi w skład rajgrodzkiego,  zakazu takiego już nie ma. Po jeziore Rajgrodzkim na silnikach spalinowych mogą bez ograniczeń pływać jedynie jednostki policji oraz WOPRu, którego siedziba znajduje się nad zatoką czarnowiejską.

 


Od czerwca 2010 roku zmieniono przepisy i moża już pływać po zatoce czarnowejskiej oraz całej podlaskiej części jeziora na silnikach motorowych do 5KM. Wydaje mi się, że decyzja trafna z punktu widzenia żelgarzy bo zawsze w razie kłopotu można użyć małego cichego silniczka i dojść do najbliższego brzegu. Jednocześnie przepis uniemożliwia hałasowanie i szaleństwa ludzi na skuterach wodnych dzięki czemu miejsce te nie zatraca swego uroku w dużej mierze wnikającego z ciszy i spokoju jaki można tam jeszcze odnaleźć


 

Zapraszamy do uzupełnienia opisu