Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj


Dawny Białystok… -> Okupowany Białystok w latach 1942-1944. Zdjęcia ze zbiorów Jana Murawiejskiego. - Kościół p.w. Wniebowzięcia N.M.P. i kościół Św. Rocha.

Kościół Wniebowzięcia N.M.P jako jeden z niewielu obiektów wyszedł z wojennej zawieruchy niemal bez żadnego uszczerbku. W trakcie okupacji były prowadzone nawet prace odnowienia wnętrza świątyni. Odmalowano zarówno kościół neogotycki jak i mały barokowy. Szczególnie niebezpieczny był okres gdy od 19 lipca 1944r przez trzy dni radzieckie samoloty zrzucały bomby na Białystok.  Później 21 lipca wycofujące się wojska niemieckie zaczęły podpalać to co jeszcze zostało.  Płonące przez kilka dni miasto zagrażało kościołowi, ale zniszczenia ograniczyły się jedynie do wybitych szyb.

Nieskończony jeszcze kościół św. Rocha od początku wojny był narażony na zniszczenia. Najpierw po wkroczeniu Niemców w kościele urządzono koszary. Później sowieci planowali urządzenie w nim cyrku.  Aby uniknąć ponownego zajęcia świątyni przez okupantów, w 1941 roku rozpoczęto odprawianie w nim nabożeństw. Od tej pory kościół nie był już profanowany i podczas okupacji prowadzono dalej prace budowlane.