Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj


Dawny Białystok… -> Białystok w okresie carskim (1890- 1915) na pocztówkach ze zbiorów Jana Murawiejskiego - Ogród Miejski, Las “Zwierzyniec”, rzeka Biała i Dojlidy.

Ogród Miejski miał swój początek w 1895 roku, kiedy to przystąpiono do  osuszania i zasypywania przypałacowych stawów.  W 1897 roku Ogród był już gotowy.  Autorem jego projektu był Walerian Kronenberg, jeden z najwybitniejszych polskich projektantów ogrodów.. W jego centrum wytyczono kolisty plac, gdzie później wzniesiono pawilon restauracyjny “Raj”.  Obok stała fontanna – jedna z dwóch wybudowanych w 1892 roku w Białymstoku. Całość była otoczona stylizowanym, neobarokowym ogrodzeniem.  Do parku prowadzą trzy bramy, przez które za opłatą można było wejść na jego teren.

Las Zwierzyniecki jest pozostałością XVIII- wiecznych ogrodów Jana Klemensa Branickiego. Ówczesne ogrody zajmowały duży obszar w południowo- zachodniej części miasta. Przypałacowy ogród przechodził w dwa zwierzyńce. Zwierzyniec danieli to obecne Planty. Drugi zwierzyniec-jeleni, znajdował się pomiędzy dzisiejszymi ulicami Akademicką,Legionową i Świętojańską. Jeszcze w XIX wieku został on zabudowany. Zachował się jeszcze część zwana w XVIII wieku Lasem Wielkiego Zwierzyńca Jeleniego. Do końca XIX wieku zaniedbane zwierzyńce straciły swoją atrakcyjność i nie zachęcały do spacerów.  Zmieniło się to w 1895. Do tego mniej więcej czasu wytyczono alejki spacerowe i pobudowano bufety. W tak zwanym Parku Rozkoszy wzniesiono teatr letni, restauracje i inne obiekty rozrywkowe (w tym miejscu znajduje się obecnie Dom Małego Dziecka im. dr Ireny Białówny). Aby ułatwić korzystanie z tych atrakcji doprowadzono tam “konkę”- linię tramwajową.