Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Kościół pw. Narodzenia NMP, dawna cerkiew unicka, a wcześniej prawosławna. (Wysokie Mazowieckie)

Cerkiew UnickaKościół pw. Narodzenia N.M.P. zbudowano w 1798 roku jako cerkiew unicka. Murowany budynek cerkwi na planie ośmioboku stanął w miejscu drewnianej. Pierwotnie od połowy XVI wieku była to cerkiew prawosławna uposażona m.in. przez Zygmunta Augusta. Usytuowana była w obrębie dawnego cmentarza cerkiewnego. Po 1596 zamieniona została na cerkiew unicką. Ponownie stała się cerkwią prawosławną po skasowaniu unii w roku 1875. W 1896 do istniejącej cerkwi dobudowano prostokątną nawę z wieżą. Była to cerkiew św. Cudotwórców Kosmy i Damiana. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. władze miasta pierwotnie przeznaczyły cerkiew na skład sprzętu strażackiego. Dopiero w czerwcu 1929 roku został przejętyprzez miejscową parafię rzymsko-katolicką jako kościół filialny pw. Narodzenia NMP. W czasie remontu, kopuły bizantyjskie zastąpiono obecnie istniejącymi.


Cerkiew unicka, ob. kościół rzym.-kat. fil. p.w. Narodzenia Najśw. Marii Panny z 1798, 1896 wpisana jest do rejestru zabytków pod nr: A-226 z 5.09.1986.

Zdjęcia

Kościół pw. Narodzenia NMP, dawna cerkiew unicka, a wcześniej prawosławna.
Kościół unicki z 1798 roku©fot. Przemysław Borys
Kościół pw. Narodzenia NMP, dawna cerkiew unicka, a wcześniej prawosławna.
Kościół pw. Narodzenia NMP, dawna cerkiew unicka, a wcześniej prawosławna.©fot. Przemysław Borys
Kościół pw. Narodzenia NMP, dawna cerkiew unicka, a wcześniej prawosławna.
Zbudowany pod koniec XVIII w. kościół pw. Narodzenia NMP. Dawna cerkiew unicka, obecnie pełni funkcję kościoła filialnego miejscowej parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela©fot. fczarnowski


Linki zewnętrzne

Link do Wikipedii
http://www.zielonewrota.pl/index.php?art=3793&p=70&k=83&w=180&lv=2
Oficjalna strona miasta Wysokie Mazowieckie
http://www.wysokiemazowieckie.pl/