Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Silvarium (POCZOPEK)

Silvarium to niepowtarzalny ogród leśny obejmujący obszar prawie 30 ha lasów, łąk i cieków wodnych, gdzie na niewielkim obszarze zgromadzono okazy puszczańskiej fauny, flory i świata nieożywionego. Te zaś składniki miejscowej przyrody, których z przyczyn obiektywnych nie można pokazać w ich naturalnym środowisku, znalazły sobie miejsce w unikalnej Galerii.

Osią Silvarium jest wędrownica przyrodniczo– leśna, wzdłuż której zebrano i opisano ponad 80 gatunków ziół, od stuleci wykorzystywanych w medycynie ludowej. Lecznicze właściwości roślin odkrywali przez wieki nasi przodkowie, między innymi obserwując zachowanie dzikich zwierząt, które  kurowały się zjadając często te spośród nich, które nie stanowiły ich typowej diety.

Na skraju lasu zaś, porzuciwszy leśne moczary, zazdrośnie strzegąc drapieżnych rosiczek (Drosera) i niezbyt przyjaznego bagna zwyczajnego (Ledum palustre) umościły sobie miejsce torfowiska: wysokie i niskie.

Cykle umierania i odradzania się świata przyrody odmierzają słoneczne zegary. Ot, chociażby fenologiczny, przywołujący nie tylko kolejne godziny, ale i kształtowane przemianami w przyrodzie pory roku, analematyczny (bez gnomonu)  jakby zapamiętały w swej tęsknocie za cieniem i klasyczny – równikowy.

Dalej, „naturalizowany” leśny potok skrywający w zakolach i zatoczkach liczne wodne rośliny, sąsiadujący z największą na Podlasiu, hydrobotaniczną oczyszczalnią, w której do dezaktywacji ścieków użyto  rośliny bagienne.

Nieopodal niewielkiej rzeczki Poczopówki, której wody, ujarzmione groblą, utworzyły kompleks malowniczych zalewów z tajemniczą łabędzią wyspą pośrodku,  rozłożył się niepowtarzalny Park Megalitów. W tym swoistym azylu schroniły się przed drapieżnymi kruszarkami, liczące ponad 1,5 mld lat, ogromne głazy narzutowe. Jedne z nich, jakby przestraszone, zebrały się w grupach, inne utworzyły celtycki krąg, a te największe – dolmeny i menhiry stoją na straży energetycznych punktów, lub wyznaczają geograficzne parametry Poczopka.

Silvarium, w ramach mniej lub bardziej odległej retrospekcji, wręcz natrętnie przypomina, że Puszcza Knyszyńska od zawsze nie tylko chroniła, ale i żywiła człowieka. Mamy tu zatem oryginalną barć pszczelą - darzącą od kilku lat miodem, sosny - poddane powszechnemu niegdyś żywicowaniu, „niedokończony” mielerz – piec do wypalania węgla drzewnego,  tradycyjną dziegciarnię i urządzenia łowieckie.

Przedstawicieli świata ptaków odnajdujemy nie tylko pośród koron drzew i w wolierach, ale również w Ptasiej Chacie, gdzie w szklanych „apartamentach” w iście bigbrotherskich warunkach gniazdują co śmielsze sikorki i kowaliki.

Jest to część informacji o tym unikalnym miejscu , które Nadleśnictwo Krynki zamieściło na swojej stronie

Zdjęcia

Silvarium
Silvarium©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
Kapliczka leśnych patronów: św. Eustachego- Placyda i św. Huberta.©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
Poromierz słoneczny.©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
To również dzieło supraskich artystów z Liceum Sztuk Plastycznych.©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
Przy rzeźbie pszczoły wykonanej przez uczniów Szkoły Plastycznej w Supraślu ©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
Silvarium©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
Zegar słoneczny©fot. Jan Bogdan Boczko
Silvarium
Ptaszarnia©fot. Jan Bogdan Boczko
Silvarium
Silvarium©fot. Jan Bogdan Boczko
Silvarium
"Słońce zakotwiczone" to jedno z ciekawszych instalacji jakie leśnicy z Poczopka umieścili na terenie Silvarium.©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
Przedstawiam Bufosławę. Jest to jedyna żaba w swoim rodzaju. Tak jak każdą żabę należy pocałować i oczekiwać zamiany w księżniczkę lub królewicza ale z tą różnicą że przemieni się osoba obdarowująca trzykrotnie Bufosławę pocałunkiem. Warto spróbować.©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
Wiatrowskaz ustawiony na drewnianym budynku podpowiada nam jakie ciekawe zwierzęta możemy znaleźć w jego wnętrzu.©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
Malownicze mostki nad stawem to najnowsze dzieła Nadleśnictwa Krynki.©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
Silvarium©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
Jedna z mieszkanek sowiej woliery.©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
Ta sowa również znalazła schronienie w Silvarium.©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
Bocian w jesiennej scenerii na gnieździe? Czemu nie. W Poczopku bociany czują się doskonale.©fot. Grzegorz Kossakowski
Silvarium
Łabędź bojowo nastawiony strzeże swojej wybranki wygrzewającej się nieopodal w jesiennych promieniach słońca.©fot. Grzegorz Kossakowski


Linki zewnętrzne

Link do Wikipedii
Interaktywna mapa Nadleśnictwa Krynki
http://www.obiezylas.pl/index2.html
Portal Korporacyjny Lasów Państwowych - SILVARIUM
http://www.lasy.com.pl/web/krynki/32