Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

Zespół pałacowy księżnej Anny jabłonowskiej. (Kock)

Zabytkowy PałacPałac murowany, wybudowany około poł. XVI w. dla Firlejów, przebudowany w końcu XVII w. i około 1780. na klasycystyczny wg projektu architekta Szymon Bogumiła Zuga dla Anny Jabłonowskiej. Fasada została ozdobiona portykiem jońskim, zaś elewacja ogrodowa parterowym portykiem toskańskim, dźwigający taras obrzeżony balustradą. Boczne ryzality fasady i środkowa część elewacji ogrodowej otrzymały zwieńczenia w postaci attyki. Środkowy szczyt elewacji ogrodowej dekorował owalny medalion z cyfrą i mitrą książęcą. Oficyny połączono z pałacem za pomocą ćwierćkolistych galerii kolumnowych. Dziedziniec od frontu został zamknięty niskim, pełnym murem, z wyjazdem ujętym w dwa sfinksy.

W 1832 r. na zlecenie ówczesnej właścicielki Kocka baronowej Aleksandry z Meissnerów d’ Austett, Henryk Marconi dokonał przebudowy pałacu. Przebudowa ta uprościła pierwotną architekturę zugowską. Dawny wyniosły dach łamany został zamieniony na zwykły czterospadowy. Znikły też balustradowe attyki wieńczące ryzality pałacu i szczegóły zwieńczenia nad frontonem portyku. Bogumił Zug był również autorem dwóch mostów: nad wąwozem, który prowadził na dziedziniec pałacu i drugi od strony zachodniej. Jest on również projektantem budowli gospodarczych: wozowni i stajni. Wnętrza pałacu posiadały umiarkowany wystrój klasycystyczny. Obecnie pałac jest siedzibą Państwowego Domu Opieki Społecznej i Domu Kultury im. ks. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.

Ogród pałacowy powstał na zlecenie Jabłonowskiej. Był to ogród botaniczny na europejskim poziomie. Park urządzono w okresie przebudowy pałacu w stylu wczesnego parku angielskiego. Autorem zagospodarowania terenów zieleni wokół pałacu był również Zug. W romantycznej scenerii parku nie mogło zabraknąć modnych elementów nawiązujących do starożytności: przypadkowych ruin świątyń z resztkami kolumnad, okrągłej wieżyczki z napisem „Apollo Bóg Nauk, Bóg światła dary krajowi swojemu rozdaje”. Poza galerią zachodnią Zug umieścił klatkę na ptaki. W parku – ogrodzie kockim rosło 590 gatunków krzewów i drzew, w tym rośliny północnoamerykańskie z Florydy, Karoliny i Kanady. W ogrodzie istniała też pomarańczarnia i szklarnie z kwiatami.


Zespół pałacowy, XVIII-XIX, nr rej.: A/606 z 5.06.1972. W jego skład wchodzą:
- pałac
- 2 galerie
- 2 oficyny
- ogrodzenie z bramą
- stajnia
- oficyna gospodarcza
- park
- most nad fosą

Zdjęcia

Zespół pałacowy księżnej Anny jabłonowskiej.
Kock. Elewacja ogrodowa pałacu.©fot. Sławomir Kordaczuk
Zespół pałacowy księżnej Anny jabłonowskiej.
Kock. Widok na fasadę pałacu.©fot. Sławomir Kordaczuk

Zdjęcia archiwalne

1919 do 1939
Zespół pałacowy księżnej Anny jabłonowskiej.
Zdjęcie pochodzi z książki Wacława Świątkowskiego "Podlasie - Piata wycieczka po kraju" wydanej w 1929 r.©umieścił: jarek2