Powiat bielski jest piątym pod względem powierzchni i trzecim pod względem liczby ludności powiatem w województwie podlaskim. Jego obszar wynosi 1385 km2 i jest zamieszkiwany przez 58 091 osób (według stanu na dzień 31 grudnia 2010 r.), z czego 27 tys. mieszkańców liczy stolica powiatu – Bielsk Podlaski. Na terenie powiatu są dwa miasta (Bielsk Podlaski i Brańsk) i sześć gmin wiejskich (Bielsk Podlaski, Boćki, Brańsk, Orla, Rudka i Wyszki). Powiat bielski graniczy z powiatami: wysokomazowieckim, białostockim, hajnowskim i siemiatyckim.
Powiat bielski położony jest na obszarze Zielonych Płuc Polski, w południowej części województwa podlaskiego na lekko falistych obszarach Równiny Bielskiej. Od północy jego granice wyznacza dolina Górnej Narwi, od wschodu – Puszcza Białowieska, zaś od południa sięga za rzekę Nurzec.
Areał lasów wynosi około 19 proc. powierzchni powiatu. Bliskość tak atrakcyjnych przyrodniczo miejsc sprawia, że oferta rekreacyjno-turystyczna powiatu jest wyjątkowo bogata. Niewątpliwą atrakcją przyrodniczą jest Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Górnej Narwi - Dolina Górnej Narwi który jest jedną z najlepiej zachowanych dolin rzecznych w Polsce i stanowi obok Bagien Biebrzańskich jeden z największych obszarów mokradeł środkowoeuropejskich.
Dodatkowy i niebagatelny atut stanowi zróżnicowane dziedzictwo kulturowe i religijne, mające swój wyraz w różnorodności zabytków, obrzędów religijnych i miejscowych obyczajów. Można doświadczyć tego osobiście poprzez uczestnictwo w organizowanych tutaj cyklicznych imprezach kulturowych:
Warto zapoznać się z oryginalną i jedną z najliczniejszych w Polsce architekturą prawosławnych świątyń.
Powiat ma charakter głównie rolniczy, posiada również dobre warunki dla rozwoju przemysłu rolno-spożywczego. Przez jego teren wiodą szlaki komunikacyjne łączące Zachód ze Wschodem oraz Północą i Południem, co jest ważnym aspektem rozwoju międzynarodowej wymiany handlowej. Powiat bielski oraz tworzące go gminy oferują warunki sprzyjające odjęciu współpracy gospodarczej oraz możliwości tworzenia nowych firm i instytucji z otoczenia biznesu.
Mieszkańców tej ziemi cechuje otwartość i szczera gościnność. Tworzą oni ciekawą mozaikę folkloru.