logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Rezerwat Przyrody 'Krasne'- Supraśl
PUSZCZA KNYSZYŃSKA (białostocki, Supraśl)
Opis:Rezerwat Przyrody 'Krasne'- SupraślRezerwat Przyrody 'Krasne'- Supraśl
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 28-01-2010 23:37:17
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 05-05-2011 22:20:17

Rezerwat Przyrody Krasne - rezerwat leśny o powierzchni 85,22 ha, położony na terenie Nadleśnictwa Supraśl, uznany w 1990 roku w celu zachowania dobrze wykształconych borów i borów mieszanych. Dominuje bór mieszany z dorodnym drzewostanem sosnowym z domieszką świerka. Miejscami występuje bór sosnowy, a na południowo - zachodnim obrzeżu ols.

Nieopodal miejscowości Ogrodniczki przed Supraślem znajduje się Rezerwat Krasne. Od płd-zachodu granicę  rezerwatu tworzy bardzo urokliwe Jezioro Komosa.  Choć na mapie przedstawiane jest jako jezioro to właściwie jest to duży staw, albo jak kto woli sztuczny zalew na rzeczce Pilnicy.

Rezerwat Przyrody 'Krasne'- SupraślZbudowany został w latach 80. XIX w. przez rodzinę Rybakiewiczów mieszkającą w miejscowości Krasne . Była to rodzina szlachecka, których groby można odnaleźć na supraskim katolickim cmentarzu. Rzeczka Pilnica do 1796 r.była granicą dóbr supraskich bazylianów z Hrabstwem Zabłudowskim należącym do Michała Radziwiłła. Natomiast droga leśna biegnąca od wsi Karakule do Supraśla, biegnąca przy samym zbiorniku Komosa, nosi starą nazwę "droga klasztorna". Od setek lat unici, rzymscy katolicy, jak również i prawosławni, używali jej w celu odbywania posług religijnych w klasztorze w Supraślu.

Gorąco polecam spacer wokół jeziora- śpiew ptaków, czyste świeże powietrze i piękne widoki to świetna odskocznia od miastowego zgiełku. Tu naprawdę można odpocząć i "naładować baterie".

Warto oczywiście zagłębić się w Puszczę, gdzie też napotkać można piękne widoki i poczuć przyrodę blisko wokół siebie. Szczególnie ciekawe jest miejsce gdzie znajduje się źródlisko wypływające z ziemi a właściwie u podstawy skarpy. Jest to Rezerwat Przyrody 'Krasne'- Supraślstrumień który kończy swój bieg około 100 metrów dalej w jeziorku Komosa. Zazwyczaj wąski strumień teraz zamienił się w sporej wielkości rzekę, płynącą leniwie przez las, a to za sprawą świetnie czujących się tutaj bobrów. W okolicach wody można wszędzie napotkać ślady po tych leśnych drwalach (widać to na zdjęciach).

Zapraszamy do uzupełnienia opisu