Data utworzenia informacji : 26-05-2010 19:54:44
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 04-04-2011 19:29:35
Las Zwierzyniecki jest pozostałością XVIII-wiecznych ogrodów Jana Klemensa Branickiego. Zajmowały one obszar, obecnie częściowo zabudowany, położony w południowo-zachodniej części Białegostoku. Przypałacowy ogród przechodził w dwa zwierzyńce. Zwierzyniec danieli to obecnie Planty. Drugi ze zwierzyńców, jeleni, położony był pomiędzy dzisiejszymi ulicami Akademicką, Legionową i Świętojańską. Jeszcze w XIX wieku został on zabudowany. Zniszczeniu uległa część z wytyczonymi szpalerami i osiami widokowymi. Zachowała się jedynie część zwana w XVIII wieku Lasem Wielkiego Zwierzyńca Jeleniego. Obydwa Zwierzyńce i dawna rezydencja Branickich podupadały na znaczeniu od początków XIX wieku. Brak pielęgnacji doprowadził do niekontrolowanego rozrastania się zieleni, a opuszczone budynki uległy zniszczeniu. W 1839 władze Obwodu Białostockiego cały ten teren przekazały miastu Decyzja ta doprowadziła bezpośrednio do zniszczenia zwierzyńców. Przez cały wiek XIX ich obszar był sukcesywnie pomniejszany. Las zarastał i w niczym już nie przypominał XVIII-wiecznej świetności. Sytuacja zmieniła się częściowo w 1907 roku. Wówczas to w głębi Zwierzyńca, w tym miejscu znajduje się obecnie Dom Małego Dziecka im. dr Ireny Białówny, powstał letni kurort „Rozkosz". Składał się on z 16 drewnianych obiektów utrzymanych w modnej stylistyce „szwajcarskiej". Budynki zdobione były misternie wycinanymi ornamentami. W największym z nich mieścił się teatr z salą o powierzchni 800 metrów. Obok niego usytuowano amfiteatr. Goście mogli korzystać z licznych bufetów, altanek i pawilonów. Dbając o higienę, wzniesiono nawet ubikację. W lecie do „Rozkoszy" kursował tramwaj konny. Było to ulubione miejsce mieszkańców miasta, którzy złaknieni byli wypoczynku, rozrywki i zabawy. Chętnie zaglądali tu przybywający do Białegostoku „za interesami", poszukujący przygód kupcy i przemysłowcy. Po 1919 roku, opuszczone w latach wojny obiekty zaczęły popadać w ruinę. W 1925 roku „Rozkosz" została wyremontowana. Zapełniła się ona ponownie spragnionymi kanikuły białostoczanami. Szczególnie popularna była wśród miejscowych Żydów. W 1930 roku władze Białegostoku podjęły decyzję o likwidacji „kurortu". W jego miejscu powstała Publiczna Szkoła Powszechna na Powietrzu.
W1937 roku rozebrano nie nadający się do użytku budynek teatru. W 1941 roku budynki szkoły zajęli niemieccy lotnicy. W 1944 roku zostały spalone. Po dawnej „Rozkoszy" i Szkole na Powietrzu pozostały nieliczne, trudne do odczytania ślady, między innymi fragmenty ogrodu, łąki, na której odbywały się zajęcia szkolne i stare fundamenty budynków.
Tekst pochodzi z książki "Białystok. Przewodnik historyczny", której autorem jest Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.