logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Galeria Arsenał
Białystok (białostocki, Białystok)
Opis:Galeria ArsenałGaleria Arsenał
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 28-10-2011 11:06:54
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 26-05-2012 21:12:48

Galeria ArsenałTuż za lewym skrzydłem Pałacu Branickich, w ustronnym i klimatycznym miejscu znajduje się Galeria Arsenał. Budynek, który zajmuje ona wraz z sąsiadującą restauracją pod tą samą nazwą, powstał w 1775 roku jako hetmańska zbrojownia gdzie przechowywano znaczne ilości oręża. Hetman Jan Klemens Branicki zmarł w 1771, więc nie doczekał realizacji tak ważnego dla niego obiektu.

Galeria Arsenał, która zadomowiła się tu od 1965 roku, jako jedno z Biur Wystaw Artystycznych, prezentuje i promuje polską sztukę współczesną. Wystawiani są też tutaj gościnnie zagraniczni współcześni artyści. A robi to wyjątkowo skutecznie, czego dowodem jest zdobycie w 2010 roku, trzeciego miejsce w rankingu tygodnika „Polityka” na najlepszą galerię publiczną w Polsce. O Arsenale słyszeli wszyscy, którzy choć trochę interesują się sztuką współczesną.

Galeria organizuje około 20 wystaw rocznie, prezentując najważniejsze nurty i zjawiska sztuki współczesnej. Są tu wystawiane obrazy, rzeźby, fotografie, filmy, instalacje intermedialne, performance’y itp. W ciągu ostatniej dekady swoje prace prezentowała tu czołówka współczesnych artystów polskich, a także sporo znanych twórców z zagranicy.


Dawny arsenał przy ul. Mickiewicza 2 zbudowany 1755, po 1945, wpisany jest do rejestru zabytków pod nr.: A-259 z 2.12.1958

 

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu